[PDF] [PDF nyomtatáshoz]

Evangélium
Isten elküldte Fiát, hogy üdvözüljön általa a világ.

Abban az időben Jézus ezt mondta Nikodémusnak:
Úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta oda, hogy mindaz, aki benne hisz, el ne vesszen, hanem örök élete legyen. Isten nem azért küldte Fiát a világba, hogy elítélje a világot, hanem hogy általa üdvözüljön a világ. Aki hisz benne, az nem esik ítélet alá, de aki nem hisz, az már ítéletet vont magára, mert nem hitt Isten egyszülött Fiában.

Jn 3,16-18 [igenaptár] [szentiras.eu STL] [görög] [lectio divina]

Kép: https://upload.wikimedia.org/
wikipedia/commons/8/87/
Matthias_Stom_-_Christ_and_Nicodemus.jpg

Elmélkedés (felnőtteknek)
Isten szeretete
Amikor kezd kialakulni egy barátság, az emberek egyre jobban megnyílnak egymás előtt. Gondolhatunk most legjobb barátainkra, vagy akár házastársunkra, milyen pillanatokban kerültünk közelebb egymáshoz. Lehet ez egy nagyon jól sikerült vacsora, az első randevú helyszíne, vagy akár egy közös nyaralás. Minél több közös élmény köt össze minket, annál közelebb kerülünk egymáshoz.
A mai evangéliumban Nikodémus felkeresi Jézust az éjszaka leple alatt. Egy bensőséges beszélgetésbe kezdenek, melyben Jézus nagyon személyesen beszél kilétéről. Hiszen Nikodémus azért jött, hogy megértse, ki ő valójában. „Isten nem azért küldte Fiát a világba, hogy elítélje a világot, hanem hogy általa üdvözüljön a világ.” Isten elküldte a Fiát, hogy megismerhessük őt. Jézus Krisztusban tárulkozik fel az Isten, rajta keresztül mutatkozik be a legtökéletesebben az emberiségnek. Amikor Jézussal találkozunk, vele beszélgetünk, magával Istennel lépünk kapcsolatba. Általa lépünk be a Szentháromság szívébe. Aki időt szán Krisztusra, egyre inkább megérti őt. Nikodémusnak is kifejti, milyen is az Isten, olyan, aki képes meghalni az emberekért. Ezt a mély szeretetet kéne felismernünk a Szentháromság egy Istenben. Egy másik helyen Jézus úgy fogalmaz, hogy az örök élet az, hogy megismerjük az Atyát (vö.: Jn 17,3). Az üdvösség nem más, mint egyre közelebb kerülni Istenhez. Minél szorosabban kötődöm Istenhez, annál inkább feltárul az Igazság számomra. Ezért Jézus leül Nikodémussal beszélgetni, hogy megismerhesse az Istent.
Van egy ikon (Andrej Rubljov – Szentháromság), mely a Szentháromságot úgy ábrázolja, hogy egy asztalnál ülnek egy lakomára készülve. A kép nézője felé nyitott, mert a személyek rá figyelnek. Mintha hívnák őt, hogy foglaljon helyet az asztalnál, így a lakoma közben részesévé váljon szeretetüknek. Az Isten hív mindannyiunkat, hogy a közelébe kerülhessünk. Fel szoktam keresni Jézust úgy, mint Nikodémus? Felfedeztem már Isten jelenlétét az életemben: az Atya gondoskodását, a Fiú önfeláldozását vagy a Szentlélek éltető szeretetét megélve? Szentháromság vasárnapja az Isten bemutatkozására helyezi a hangsúlyt, hív engem, hogy asztalhoz ülve, vele időt töltve feltárhassa mély szeretetét felém. Elfogadom ezt a meghívást?


Kézzel
Ólomüveg
Szükség lesz fekete (más szín is lehet, nagyon mutatós aranyszínűből is) kartonra, öntapadós fóliára (maradék tankönyvborító jól használható, de papírboltban bármikor beszerezhető) és színes selyempapírra.
A kartonból vágjunk ki három egyforma papírcsíkot (kb. 20×3 cm-es) és ragasszuk össze háromszöggé. Illesszük az öntapadós fóliára, és vágjuk le a felesleges részeket.
A színes selyempapírt vágjuk 2-3 cm-es darabokra, lehet négyzet, háromszög, rombusz, csillag…, majd kezdjük el a szélektől befelé haladva ráilleszteni az öntapadós fólia ragadós felére.
Ha elkészült, gyurmaragasztóval, vagy celluxszal tegyük egy napos ablaküvegre – gyönyörű fényjátékban gyönyörködhetünk a Szentháromság vasárnapján (is)!

Forrás: Pinterest

Lábbal
Szentháromság tér
A budai Várnegyed legfontosabb tere, mely a Tárnok utca, Szentháromság utca, Országház utca és Hess András tér találkozásánál jött létre. Eredetét tekintve nem mondható réginek, hiszen a középkorban, illetve egészen a török hódoltság végéig (1686) e helyen háztömb helyezkedett el. A Városházát és a Boldogasszony plébániatemplomot (ma Mátyás-templom) ez idő tájt csupán egy kis köz kötötte össze, közvetlenül a templom előtt házak sora húzódott.
1710-1713-ban épült fel a tér névadója, a jelenleg már átalakított formában látható Szentháromság-emlék (melynek másolatokra lecserélt eredeti szobrai a Kiscelli Múzeumban tekinthetők meg).

Forrás: https://budavar.abtk.hu/hu/utcak-terek-epuletek/szentharomsag-ter/szentharomsag-ter.html

Szívvel
Hogyan szólíthatjuk?
Egy kis játékra hívlak Benneteket: egy sima lapot háromfelé hajtunk, és mintegy szárnyasoltárt kialakítva csúcsosra vágjuk. (A szárnyasoltár szerkezete egyébként maga is szimbólum: advent és nagyböjt idején a bezárt szárnyak az isteni titkokat, az ünnepi időszakokban kinyitott szárnyak a kinyilatkoztatást jelenítik meg.)
Írjuk fel a három részre: Atya – Fiú – Szentlélek (aki kedvet érez szimbólummal is jelölheti, rajzzal, matricával) és kezdődhet a családi gyűjtőmunka! Milyen más neveken ismerjük a Szentírás és a hagyomány szerint a három isteni személyt? Hogyan szólítjuk mi magunk Őket?
Aki segítséget szeretne hozzá, olvasson tovább, aki nem, az itt álljon meg!

Atya – Teremtő, Mindenható, Mennyei Atya, Gondviselő, Úr, Úristen, Örökkévaló, Abba
Fiú – Jézus – Isten megszabadít, Megváltó, Krisztus, Üdvözítő, Isten báránya, Zsidók királya, az Ember Fia, Mester, Jó pásztor
Szentlélek – Paraklétosz, Vigasztaló, Igazság Lelke, Ígéret Lelke, a fogadott fiúság Lelke, Krisztus Lelke, az Úr Lelke, Isten Lelke, Dicsőség Lelke
Forrás: Pinterest

Szájjal
Egy perecet?
Könnyű a perec formájába belelátni a Szentháromság szimbólumát: három nyílása jelképezheti az Atya, a Fiú és a Szentlélek egylényegűségét, elválaszthatatlanságát, egyenrangúságát, mégis jól megkülönböztethetőek egymástól.
Egy egyszerű és nagyon finom receptet hoztam:
Perectészta:
- 3 dl tej
- 3 tk cukor
- 25 g friss, vagy egy csomag szárított élesztő
- 500 g liszt
- 1 kk só
- 45 ml olaj
a megkenéshez 1 tojás 20 ml vízzel elkeverve
Sós massza:
- 4 ek liszt
- 1 ek só
- 80 ml víz

A langyos, cukros tejben futtassuk fel az élesztőt, a lisztet és a sót keverjük el egy tálban, majd az élesztős tejet és az olajat hozzáadva dagasszuk ki a tésztát.
Kelesztés nélkül osszuk 6 darabra, és sodorjuk kb. 70 cm hosszú, vékony rudakká. Hajtogassuk perec formájúra, kenjük meg a vízzel elkevert tojással, és azonnal tegyük a 200 fokra előmelegített sütőbe, 15-20 percre, míg pirosra sül.
Eközben keverjük el a lisztet, a sót és a vizet, majd ezt a sűrű masszát csorgassuk a sütőből kivett kész perecekre. Rögtön tegyük is vissza egy-két percre a forró sütőbe, hogy rásüljön, de ne piruljon meg.
Forrás: Pixabay free

Füllel
Legyen csönd!
1918-ban találtak az egyiptomi Oxyrhynchusban egy 3. századi gabonaszállítási lajstromot, melynek hátoldalára jegyezték fel a ma ismert legkorábbi keresztény éneket, mely a Szentháromságot dicsőíti.

Az eredeti szöveg fordítása:
1. … az Isten minden kiváló teremtménye együtt…
2. … az éj, sem a nap (?). Hadd csendesedjen(ek). Ne hagyd a fénylő csillagokat […],
3. … [Állítsd meg] [a rohanó szeleket és apadjon el] minden hömpölygő folyó [forrása]. Amíg himnuszt éneklünk
4. az Atyának, a Fiúnak és a Szentléleknek, hadd válaszoljon az összes erő: „Ámen, ámen, Erősség, dicséret
5. [és dicsőség mindörökké Istennek], minden jó dolog egyetlen adományozójának. Ámen, ámen.”
Hallgassuk meg Sean és Dean Kiner zeneszerző testvérpár és David Hueso illusztrátor és digitális művész feldolgozásában a legkorábbi keresztény himnuszt:
Forrás: Legyen csönd! Az ókeresztény Szentháromság-himnusz (P.Oxy. 1786) és az oxyrhynchosi zenei élet a Kr. u. 2–3. században Kárpáti András

Szemmel
Meghívás a szeretet asztalához
Andrej Rubljov egyik leghíresebb műve a Szentháromság ikon: az asztalnál három angyal alakjában hárman ülnek: az Atya, a Fiú és a Szentlélek. Egyes elemzések szerint a képre egy tükör volt erősítve, amiben a szemlélő önmagát láthatja – mindenkinek helye van ennél az asztalnál. Neked is.


Ésszel
Egészítsd ki
Egészítsük ki az evangélium mondatait a megfelelő részletekkel.
1) Abban az időben Jézus ezt mondta …
a) Zakeusnak
b) Lázárnak
c) Nikodémusnak
2) Úgy szerette Isten a világot, hogy … adta oda
a) a Szentlelket
b) egyszülött Fiát
c) állandó óvó figyelmét
3) hogy mindaz, aki benne hisz, el ne vesszen, hanem … legyen
a) tiszta lelke
b) mennyországi belépője
c) örök élete
4) Isten nem azért küldte Fiát a világba, hogy … a világot, hanem hogy általa üdvözüljön a világ.
a) elítélje
b) megtérítse
c) felperzselje
5) Aki hisz benne, … , de aki nem hisz, az már ítéletet vont magára, mert nem hitt Isten egyszülött Fiában.
a) annak haja szála sem bővül
b) betérhet a Mennyek kapuján
c) az nem esik ítélet alá
A rejtvény megfejtése beküldhető e-mailen (csaladisziv kukac csaladisziv.hu), vagy itt: [Google ürlap]
A megoldást a következő héten közöljük.

Felnőtt fejjel
Átlélegzett keresztvetés
A keresztvetés imádság. Figyeljünk ma, hogyan vetünk keresztet! Álljunk meg egy pillanatra, vegyünk egy mély lélegzetet, és lassan, figyelmes nyugalommal érintsük meg homlokunkat, szívünk tájékát, majd a bal és a jobb vállunkat.
„Foglaljuk bele egész lényünket – testünket, lelkünket, értelmünket, akaratunkat, gondolatainkat, érzéseinket, mindazt, amit teszünk, és amit nem teszünk –, és a kereszt jelével megjelölve erősítsük és szenteljük meg mindezt Krisztus erejében, a háromságos egy Isten nevében” – fogalmaz Romano Guardini teológus.

Kép: Pixabay free

Megfejtés
Itt megtudhatod
A hétfői rejtvény megfejtése:
lehetséges
