[PDF] [PDF nyomtatáshoz]

Evangélium
Amint engem küldött az Atya, úgy küldelek én is titeket: Vegyétek a Szentlelket!

Amikor a hét első napján (húsvétvasárnap) beesteledett, Jézus megjelent a tanítványoknak ott, ahol együtt voltak, pedig a zsidóktól való félelmükben zárva tartották az ajtót. Belépett és így szólt hozzájuk: „Békesség nektek!” Miután ezt mondta, megmutatta nekik a kezét és az oldalát. Az Úr láttára öröm töltötte el a tanítványokat.
Jézus megismételte: „Békesség nektek! Amint engem küldött az Atya, úgy küldelek én is titeket.” E szavak után rájuk lehelt, és így folytatta: „Vegyétek a Szentlelket! Akinek megbocsátjátok bűneit, az bocsánatot nyer, s akinek nem bocsátjátok meg, az nem nyer bocsánatot.”

Jn 20,19-23 [igenaptár] [szentiras.eu] [görög] [lectio divina]

Kép: https://www.rainbowtoken.com/
wp-content/uploads/2017/12/
the-Lord-Jesus-Resurrection.jpg

Elmélkedés (felnőtteknek)
Szeretetfonal
Óvodásaink minden vasárnapi szentmisére készülnek egy kis rajzzal, kézműves feladattal, valamivel, ami kapcsolódik az evangéliumhoz. Nemrégiben egy gyönyörű rajz született. Amikor megkérdeztem tőlük, hogy mit láthatunk, nagy örömmel avattak be a részletekbe. „Ez itt Jézus” – mutatott rá Annácska egy szakállas alakra, aki a lap tetején helyezkedett el, láthatóan a mennyország magasában.
„Ez itt Jézus barátja” – szegezte apró ujjacskáját egy kisfiú körvonalaira, aki a földet jelképező, majdnem vízszintes vonalra rajzolódott. A két alak között pedig egy piros cérna volt kifeszítve.
„És ez itt mi?” – érdeklődtem Annácskától. „Ez itt a szeretetfonal, amivel Jézus összekötötte magával a barátait.” – nyugtázta a kislány csillogó szemekkel.
Ez az apró beszélgetés, valamint ez az ábra rávilágít a mai ünnep lényegére. Jézus Krisztus miután megváltott bennünket, fölment a mennybe, és elfoglalta helyét az Atya jobbján. Nehogy azt gondoljuk, hogy Ő elhagyott bennünket. Folyamatosan jelen van közöttünk, csak már nem ugyanúgy, mint földi életében: a Szentlélek által „láthatjuk” Jézust. A Szentlélek az a „szeretetfonal”, aki által össze vagyunk kötve az Istennel. Ráadásul Ő egy személy, az egy, igaz Isten harmadik személye. A Szentlélek nem Jézus távollétének ellensúlyozása, hanem az a személyes ajándék, aki által részesedünk Jézus életében és megváltásában.
Ma, amikor Pünkösdöt ünnepeljük, azt kéne felfedeznünk, hogy Jézus Krisztus elküldte a Szentlelket az Atyától, hogy örökre magához kapcsolja mindazokat, akik hozzá tartoznak. Így történt ez az apostolok esetében az első pünkösdkor, és így történt ez velünk is, amikor megkereszteltek minket. Ezt a szeretetkapcsolatot erősítette meg bennünk a Szentlélek a bérmálás szentségében. A keresztségben részesedtünk Krisztus életében és már itt megkaptuk a Szentlelket, míg a bérmálás szentségében a keresztség kegyelme megerősödik, illetve kibontakozik az Egyház küldetésének teljesítésére.
Felfedezem-e, hogy Isten szeretetfonala engem is összeköt Önmagával? Örülök-e annak, hogy megkaptam a Szentlelket?

Kép: https://reformedworship.org/
sites/.._pentecost.jpg?itok=-d6nfOy4

Kézzel
Lobogás
A Szentlélek szimbólumai sok-sok módon próbálják közelebb hozni hozzánk, hogy milyen a harmadik isteni Személy. A tűz, a szél, a víz, az illat, a fehér, libbenő madár – mind ugyanarról beszél. A most elkészítésre ajánlott, nagyon egyszerű szalagos pálca talán több szimbólumot is megragad egyszerre.
Egy jól lengethető méretű, kb. félméteres botra kössünk fel piros-fehér-kék, 80-100 cm-es szalagokat, és szaladgáljunk vele vagy dobáljuk.
A kavargó szalagok a tűz lobogására, a víz hullámzására, a szárnyak csapkodására, a szél táncára utalhatnak, a bot a Szentlélek és köztünk lévő, szilárd kapcsolatot jelképezi, a szaladgáló gyermeklábak pedig a dinamikus, mindig lendületes együttrezdülést, amely életünk ritmusát adja.

Kép: https://blogger.googleusercontent.com/img/…FourthofJulyDancingRings5.jpg

Lábbal
Templomunk
Pünkösd az egyház születésnapja, egy nagy közösségé, egy hatalmas családé, amelyben mi is fontos tagok vagyunk, akkor is, ha esetleg ezt néha nem érezzük. Menjünk el ma plébániatemplomunkba, nézzünk körül. Ha hetente többször is odajárunk, akkor is tartogat az Úr a mai napra is valami új felfedeznivalót, ha pedig ritkábban térünk be, nézzük meg a képeket, színeket.
Vigyünk egy szál virágot a templom melletti vagy útmenti feszülethez, szoborhoz.

Kép: https://nyirmarvany.hu/wp-content/
uploads/2013/09/P1030049.jpg

Szívvel
Lángnyelvek
A Szentlélek a nagy ajándékozó, az öröm forrása. Papírból vágjunk ki lángnyelveket, és a hátára írjunk egy szentírási igehelyet, vagy kicsiknek csak egy szót. A közös imán énekeljünk valamilyen Szentlélek-hívó éneket (Jöjj, Szentlélek, Úristen; Szentlélek, jöjj, lobogó láng; Jöjj, Szentlélek, szállj le ránk stb.), majd mindenki húzzon egyet a lángnyelvek közül. Osszuk meg egymással, hogy mi van a hátára írva, és imádkozzunk egymásért.
Ötletek: 1Kor 16,14; 1Jn3,18; Jn 3,16; Zsolt 118,1; 1Kor 13,13; Zsolt 84,6; Mt 5,3; Mt5,4; Mt5,8; Mt5,6; Mt5,7; Mt5,8; Mt5,8; Mt21,22; Zsolt 37,5; Zsolt 50,15; Jn 14,27; Mt 28,20; 1Pét 5,7; Józs 1,9, Iz 40,31; Jn 1,16; Siralmak 3,23
Gyerekeknek: Barátság, Öröm, Puhaság, Vidámság, Csillogás, Finomság, Ünnep, Siker, Ügyesség, Hálaadás, Felfedezés, Kaland, Meglepetés, Ajándék, Kedvesség, Dicséret

Kép: Pinterest

Szájjal
New York sajttorta
Az amerikai zsidók pünkösdi étele volt a tejjel-mézzel folyó országot eszünkbe juttató fantasztikus finom, és egyszerűen elkészíthető New York sajttorta.
Hozzávalók:
A tésztához:
- 1 csomag zabkeksz
- 10 dkg vaj
A krémhez:
- 900 g krémsajt
- 2d dkg cukor
- 3 tojás
- 3 ek liszt
- 1 cs vaníliás cukor
- citromhéj
- 1 ek citromlé
- 200 g tejföl
A kekszet apróra törjük, összekeverjük az olvasztott vajjal, majd egy tortaforma aljára simítjuk.
A tejföl kivételével a krém alapanyagait habverővel alaposan összedolgozzuk, majd végül lágyan a tejfölt is hozzáadjuk.
220 fokra előmelegített sütőben sütjük 10 percig, hogy legyen egy kis színe a tetejének, majd 110 fokra levesszük a hőmérsékletet, és további 40 percig (sütőfüggő!) sütjük. Nyitott ajtónál, de a sütőben hagyjuk kihűlni, majd néhány órát vagy akár egy éjszakát is hagyjuk állni a sütőben.
Eperlekvárral kínáljuk, amelynek piros színe a Szentlélek napjához kimondottan illik


Füllel
Veni Sancte Spiritus
Elalváshoz, háttérzenének ajánlom a taize-i közösség Veni Sancte Spiritus, Jöjj, Szentlélek… kezdetű énekét.
A sok hangszeren és nyelven felcsendülő Szentlélekhívás és -dicsőítés bekapcsol minket az egyház egész világot átölelő, minden nyelven megszólaló, egységes imájába.

Szemmel
Szentlélek-várás oltárképen
A reneszánsz oltárkép egykor a thuison-i, francia kartauzi kolostor templomát díszítette, és az 1400-as években készült. Az apostolok és a Szűzanya egy reneszánsz palotában várják a Szentlelket, melynek a mennyezetén, bíborral és arannyal díszített szegély látható, mintha a megnyílt mennyország lenne, ahonnan a Szentlélek érkezik. A sugarak és lángnyelvek mint megannyi levélke hullanak alá, beragyogva a teret. Az ajtóban ott áll egy szerzetes fehér rendi ruhájában, s mellette még valaki, hétköznapi ruhában. Ezek a szereplők minket jelképeznek, akik bekukucskálunk a pünkösd titkába, és részesülünk az apostolokkal együtt a Szentlélek örömében.

Kép: https://www.artic.edu/artworks/16316/
panels-from-the-high-altar-of-the-charterhouse-of-
saint-honore-thuison-les-abbeville-pentecost

Ésszel
A zárt ajtó kódja
A tanítványok továbbra is zárva tartották az ajtót, de a mai evangéliumban történt eseményeket követően megváltoztatták annak nyitó kódját. Megfejthetjük mi is az alábbi rejtvény segítségével. Ugye, aki ezeket átélte, már sosem felejti a kódot?
A) Hányadik napon támadt fel Jézus?
B) A hét hányadik napján jelent meg Jézus a tanítványoknak?
C) Hányszor mondja Jézus: „Békesség nektek” ebben az evangéliumi szakaszban?
D) Hány sebhelyet mutat meg Jézus a tanítványoknak?
E) Hány alkalommal van leírva, hogy „Jézus” ebben az evangéliumi részletben?
F) Hány szótagból áll az alábbi idézet: „Vegyétek a Szentlelket!”?
G) Hány alkalommal jelenik meg a „tanítványok” szó ebben a szakaszban?
H) Hány napos ünnep (ünnepi és fő ünnepnapok is) a pünkösd a keresztény hagyományban?
D – E + A – H + G x F x B x C = _ _
A rejtvény megfejtése beküldhető e-mailen (csaladisziv kukac csaladisziv.hu), vagy itt: [Google ürlap]
A megoldást a következő héten közöljük.

Felnőtt fejjel
LéleKzés
Ahogyan a Teremtés könyvében Isten élet leheletét lehelte Ádámba, hogy élőlénnyé váljon, úgy a feltámadt Krisztus most a Szentlelket leheli a tanítványokra, ezzel elindítva az új teremtést és az Egyházat. Erre talán minden lélegzetvételnél tudatosan gondolhatunk: Isten Szentlelke éltet bennünket.

Megfejtés
Itt megtudhatod
A múlt heti rejtvény megfejtése:
a-6, b-4, c-2, d-7, e-5, f-8, g-1, h-3
